Menu

Sviťania na Majstrovstvách sveta súťaže Spartan race 2016 v USA

Súťaž Spartan race patrí nepochybne medzi najpopulárnejšie a zároveň najťažšie terénne prekážkové preteky. Spartan Race sa zrodil v roku 2010 v malebnom, hornatom mestečku Vermont, USA a bol navrhnutý na to, aby priniesol vzrušenie divákom, rovnako tak ako športovcom. Preteky majú niekoľko úrovní, ktoré sa odlišujú predovšetkým svojou dĺžkou a počtom prekážok. Jedno z hlavných pravidiel hovorí, že bežec nikdy nesmie dopredu poznať trasu závodu. Jediné, čo vie, sú orientačné parametre podľa úvodne, ktorej sa zúčastní. Na Majstrovstvá sveta v súťaži Spartan race, ktoré sa konali za "veľkou mlákou" sa tento rok kvalifkovali aj traja Sviťania.

Marcela Bartková, Gabriela Potočná a Mgr. Ladislav Potočný reprezentovali naše mesto v sobotu 1. októbra 2016 v olympijskom areáli v Squaw Walley pri Lake Tahoe v USA, kde sa uskutočnili Majstrovstvá sveta v súťaži Spartan Race 2016.

Súťažilo sa na náročnej 24 km dlhej vysokohorskej trati, kde sa bežalo až do výšky 2 600 m.n.n, plávalo v jazierku s 7°C studenou vodou a pretekári museli prekonať viac ako 30 náročných prekážok počas celkového prevýšenia 1 200 m.

V početnej a silnej medzinárodnej konkurencii predviedla skutočne skvelý výkon Marcela Bartková / 44r. /, ktorá sa na tieto majstrovstvá kvalifikovala už v zime. V kategórii Elite Masters Women /ženy nad 40r./ obsadila skvelé 4. miesto a celkovo medzi ženami profesionálkami sa umiestnila na 36. mieste s časom 3:58:23 hod. Jej výsledok a umiestnenie sú obdivuhodné najmä preto, že sa pripravovala a trénuje v mimoriadne skromných podmienkach a i tak dokázala konkurovať najlepším na svete!

V kategórii Open Women absolvovala preteky Gabriela Potočná /44r./, ktorá časom 5:58:04 hod. obsadila celkové 79. miesto zo 600 súťažiacich žien a v kategórii Ženy 40 - 44 r. sa umiestnila na 10. mieste. V kategórii Open Men dobehol Laco Potočný /46r./ s časom 5:58:04 hod. z 1 323 štartujúcich mužov na 310. mieste a vo svojej vekovej kategórii Muži 45 – 49 r. obsadil 15. miesto.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí nás v tejto snahe podporovali, sponzorom, priateľom a rodinným príslušníkom, bolo pre nás cťou úspešne reprezentovať Mesto Svit a Slovensko na jednej z najťažších súťaží na svete.

 

Autor: Mgr. Ladislav Potočný