Menu

Halové majstrovstvá mladých hasičov vo Svite

Podtatranské mestečko Svit po roku opäť hostilo hasičskú mládež. Iskra Aréna v sobotu 26. novembra 2016 patrila mladým hasičom z rôznych častí Slovenska.

Tento rok sa konal už 24. ročník Halových majstrovstiev Slovenska mladých hasičov o Putovný pohár prezidenta Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR, kde sa predstavilo rekordných 104 päťčlenných družstiev detí vo veku od 5 do 16 rokov, ktoré už tradične súťažili v troch disciplínach - štafetový beh 5 x 30 metrov s prekážkami, štafeta hasičských dvojíc a uzlová štafeta.

V úvode viceprezident Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR pre mládež Anton Urdovič privítal všetkých účastníkov – súťažiacich, vedúcich kolektívov mládeže, rozhodcov, organizátorov i prítomných starostov obcí. Následne sa spustil päť hodinový súťažný maratón, v ktorom sa postupne predstavilo 520 mladých hasičov z dobrovoľných hasičských zborov i základných škôl z osemnástich okresov Slovenska.

Tento rok bola spomedzi 45 družstiev dievčat najlepšia Šuňava I (PP) - vedúci Ján Kalla. Na druhom mieste skončilo Široké (PO) – vedúca Ivana Straková. Tretia bola Šuňava V – vedúca Žofia Šebestová. Do prvej desiatky sa nominovali aj dievčenské družstvá Spišské Bystré (PP), Šuňava VI, Štrba (PP), Toporec (KK), Podolínec (SL), Bežovce (SO), Spišské Bystré II.

V kategórii chlapcov súťažilo 59 družstiev. Víťazom sa stalo Široké (PO) - vedúci Richard Baloga. Druhá priečka patrila Púchovu (PU) - vedúci Michal Koukal. Z bronzu sa radovala Šuňava I (PP) – vedúca Žofia Šebestová. Desiatku najlepších dopĺňajú chlapčenské družstvá Likavka (RK), Slovenská Ves (KK), Šuňava III (PP), Polomka (BR), Podolínec (SL), Ľubica (KK), Čečejovce (KS).

Všetky zúčastnené kolektívy však dostali diplomy za účasť, ktoré im budú pripomínať neopakovateľné chvíle prežité v športovej hale vo Svite. O obľube týchto halových majstrovstiev Slovenska mladých hasičov svedčí aj počet súťažiacich. Od ich vzniku v roku 1993 sa tu zúčastnilo už 1 478 päťčlenných družstiev. Počas trvania sa súťaž dostala do povedomia dobrovoľného hasičstva celého Slovenska, za čo patrí vďaka obetavým funkcionárom DHZ i učiteľom základných škôl, ktorí vidia v rozvoji celoročnej systematickej činnosti s deťmi a mládežou svoju budúcnosť a pokračovanie v činnosti dobrovoľných hasičov.

Na záver treba úprimne poďakovať primátorovi mesta Svit Ing. Miroslavovi Škvarekovi i Mestskému úradu Svit za pomoc a podporu tejto peknej akcie pre mládež.

 

Autor: Ondrej Klimo

Foto: Milan Šebest