Menu

Skauti prinesú do Svitu Betlehemské svetlo už v nedeľu

Slovenskí skauti odovzdajú v nedeľu 16. decembra 2018 Betlehemské svetlo pokoja a lásky v Kostole svätého Jozefa, robotníka vo Svite poľským skautom. Tento rok to bude už po dvadsiaty deviatykrát, čo na Slovensko zavíta plamienok zo samotného Betlehema. Svetlo nesie posolstvo pokoja, lásky, mieru, jednoty - spoločné univerzálne hodnoty vlastné ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia, alebo či sú bez vyznania.

Na Slovensko príde tentokrát Betlehemské svetlo v podvečerných hodinách 15. decembra, kedy ho po 14-tej hodine na slávnostnej ekumenickej ceremónii v Linzi odpália zástupcovia Slovenského skautingu. Aj tento krát prinesie toto Svetlo lásky a pokoja Družina roka – tento rok družina Zebry z Bratislavy. Tradícia odpaľovania Betlehemského svetla hovorí o jeho prevzatí v jednom z viedenských kostolov. Avšak tento rok je to už 30 rokov od prvého odpálenia a celá slávnostná ceremónia sa presunie do Linzu – mesta, kde celá táto novodobá tradícia začala. 

Svetielko z Betlehema sa bude odovzdávať poľským skautom u nás, na slovenskej strane a práve v našom malom meste. Svätá omša, počas ktorej sa tak udeje, sa bude konať v nedeľu 16. decembra v Kostole sv. Jozefa vo Svite, pretože aj pre poľskú stranu je tento spôsob a umiestnenie kostola najpraktickejšie. S tým sa však spájajú aj dopravné obmedzenia v meste, nakoľko očakávaná účasť je približne 1600 ľudí. Preto Vás prosíme o rešpektovanie dopravných obmedzení približne v čase od 7.00 do 11.00 hod. na ulici Jilemnického od plavárne, v okolí kostolov a nájomných bytov Mladosť. 

Ako už býva zvykom, najbližšia sobota pred Štedrým dňom, je ideálnym časom na rozvoz Svetla vlakmi do každého kúta Slovenska. Počas posledného víkendu pred Vianocami, v sobotu 22. decembra 2018, budú skautské posádky už od skorého rána roznášať vlakmi svetlo po celom Slovensku a doručia ho do viac ako 330 miest a obcí. Betlehemské svetlo sa dostane aj do obcí, kde nie je vlakové spojenie, aby k nemu mal prístup čo najväčší počet ľudí.

Viac informácií nájdete na: http://svetlo.skauting.sk