Menu

Futbalový klub Svit

 

NÁZOV: FK Svit

KONTAKT: Ing. Ľuboslav Habiňák

TELEFÓN: +421915935430, +421905229989

EMAIL: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

ADRESA: Štefánikova 284

                059 21 Svit

 

IČO: 37936310

DIČ: 2021836729

IČDPH: SK2021836729

 

História futbalu vo Svite:

 

Začiatky

Medzi prvé športové odvetvie, ktoré v začínajúcom Svite našlo svojich priaznivcov a samotných aktérov, patril futbal. Za prvé futbalové ihrisko slúžila v tom čase lúka medzi dnešnou hlavnou cestou E 18 a železničnou traťou. K historicky prvému futbalovému stretnutiu proti vtedajšej TJ ŠK Spišská Teplica došlo 16. augusta 1936 a za AC Svit Batizovce nastúpili títo hráči: Guľkáš, M. Pastrnák, Boržecký, F. Šimon, L. Šimon, Benedek, Raník, Hálek, Foltýn, Pastrnák, Hudák. V stretnutí zvíťazila Spišská Teplica 1:5, keď gól za Svit dal Benedek. Odveta sa hrala o týždeň a skončila v pomere 3:3. O mesiac už Svit vyhral 7:1.

Počas svojej existencie futbal vo Svite prešiel rôznym vývojom a zmenami. Podľa archívnych materiálov a spomienok pamätníkov za najvýznamnejšie udalosti vo futbale vo Svite považujeme tieto:

* Do futbalovej histórie vo Svite sa zapísali futbalisti v roku 1938, ktorí vybojovali v roku 1941 účasť v I. lige a dva roky v nej úspešne účinkovali. Do vtedajšej zostavy patrili hráči: Húščava, Reiman, Roháč, Ujváry, Šípka, Szantó, Gustáv Jurčák, Rudolf Jurčák, Šváby, Teker, Rams, Fedor.

* Po oslobodení v sezóne 1945/46 hrali futbalisti AC SVIT v divízii vo východnej skupine a obsadili 2. miesto v súťaži.

* V roku 1949 Svit vypadol z divízie a v roku 1950 účinkoval vo východoslovenskej oblastnej súťaži. 

* Futbalisti v ďalších rokoch účinkovali v krajskej súťaži so striedavým úspechom. V sezóne 1958/59 si vybojovali účasť v krajskom majstrovstve.

 

60. - 80. roky

V šesťdesiatych rokoch sa vo futbalovom klube rozbehla veľmi intenzívna práca s mládežou.

Vytvorila sa tzv. benjamínka, a to z radov 10- až 14-ročných chlapcov, z ktorých sa neskôr viacerí stali nielen futbalistami v rôznych družstvách, ale vynikli aj v iných športoch. Pod vedením trénerov Ondreja Rusnáka a Jana Holécziho. Benjamínci za súpermi po okolí cestovali autom Antona Suchána a o športovú vystroj (gumené trampky, neskôr aj so štopľami a dresy) sa staral správca futbalového klubu Štefan Hozza. 

V ďalších rokoch nastalo znovuoživenie družstva mužov vo forme postupu do divízie I do III. ligy. Pod názvom ISKRA SVIT futbalisti účinkovali plných 10 rokov a až v sezóne 1968/69 pod vedením trénera Krásnohorského si vybojovali znovu divíziu. Družstvo urobilo fanúšikom radosť, lebo po roku postúpili do Slovenskej národnej ligy, kde po dvojročnom pôsobení vypadli do krajského majstrovstva.

Nasledujúce roky futbalu vo Svite sú charakterizované v družstve mužov rôznymi zmenami účinkovania od krajského preboru, divízie, ktorú vyhrali pod názvom TJ Chemosvit Svit v rokoch 1979 - 1980. Vrcholom bola účasť družstva v novo vytvorenej futbalovej súťaži v sezóne 1981/82 - II. Slovenskej národnej lige, skupina východ, v ktorej hrali také družstva, ako boli Bardejov, Vranov, Snina, Brezno, Michalovce, Čadca, Svidnik, V. Krtíš, Stropkov, Zvolen, Veľké Kapušany, Čaňa, Detva, Podbrezová, Kysucké Nove Mesto, Ružomberok, Rimavská Sobota, Liptovský Mikuláš. Svit v tomto ročníku skončil na 14. mieste a udržal sa v súťaži, najlepším strelcom bol Milan Krišanda s 11 gólmi. V sezóne 1982/83 družstvo taktiež skončilo na 14. mieste a udržalo sa v súťaži. O rok neskôr súťaž opustilo.

Veľký význam pre ďalší rozvoj futbalu vo Svite mal na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov príchod Stanislava Kocha a Milana Krišandu do Svitu, ktorí spolu s Vincentom Semanom, Milanom Sabom, Jánom Kijovským a ďalšími po skončení hráčskej kariéry vo Svite sa dali na trénerskú a funkcionársku dráhu a vychovávali mladé talenty.

 

90. roky

Roky mravenčej práce s mládežou sa dostavili v podobe postupu dorastencov do I. celoštátnej ligy v sezóne 1994/95, ktorú hrali nepretržite 8 rokov. Na prvý ligový zápas mladší dorastenci nastúpili 16. augusta 1995 proti Slovanu Bratislava, ktorý vyhrali gólmi Šimku a Oprondeka 2:0. Chemosvit Svit nastúpil v zložení: Jurek, Kalafút Ľ., Jacko, Paločko, Kozubík, Pitoňák, Hanišák, Kalafut J., Budzák, Oprondek, Šimko, striedali Skokan a Dlugoš. Starší dorast futbalového oddielu TJ Chemosvit prehral 0:1, keď za Slovan hralo viacero hráčov, ako napr. S. Németh, ktorí sa neskôr presadili v extraligových kluboch nielen na Slovensku, ale i v zahraničí.

Za tieto roky futbalový oddiel TJ Chemosvit vychoval veľa extraligových hráčov, ako bol Milan Jambor - Prešov, Košice, Púchov, Žižkov, až sa nakoniec vrátil po 14 rokoch do FK Svit. Ďalej to boli Július Lelkeš (Trnava, Prešov, Petržalka), Stanislav Koch ml. (Senec), Tomáš Sedlák (Ružomberok), Peter Petráň (Inter Bratislava), Gabriel Sikorjak (Trnava, Senec), Vladimír Kozubík (Devin), Juraj Kubesa (FC Košice), Marcel Maličký (Trebišov),Tomáš Sabo (Michalovce) a ďalší. Viacerí úspešní dorastenci hrávajú nielen v súčasnom družstve FK Svit v IV. lige, ale i v kluboch nižších súťaží po celom Slovensku.

Prínosom pre rozvoj futbalu vo Svite v hráčskych kádroch v deväťdesiatych rokoch boli príchody viacerých skúsených hráčov, medzi ktorých patril napr. Peter Andrejčo z ligovej Lokomotívy Košice.

Veľký podiel na dlhoročnom pôsobení futbalu vo Svite majú nielen hráči, ale i viacerí funkcionári, tréneri a dobrovoľní pracovníci, ktorí po dlhé roky pomáhali udržať latku tejto populárnej hry pomerne vysoko: Rudolf Jurčak, Eugen Nagy, Jozef Holly, Jozef Srnka, Štefan Šmálik, Eduard Klein, Stanislav Koch, Viliam Gánovský, Ladislav Fridman, Ing. Peter Ferjanček, Mgr. Vincent Seman, Milan Krišanda, Milan Sabo a ďalší.

Družstvo mužov v osemdesiatych rokoch hrávalo II. národnú ligu a neskôr už len krajské majstrovstvá; najvyššou súťažou v rokoch 1996 až 2000 bola účasť v III. lige. V sezóne 1999—2000 družstvo mužov prehralo so Spišskou Novou Vsou súboj o postup do II. ligy, čo bol najväčší úspech futbalového klubu pod hlavičkou TJ Chemosvit za posledné roky. Predsedom futbalového oddielu v tých rokoch boli Štefan Šmálik, Gabriel Sikorjak a Viliam Gánovský. Od osemdesiatych rokoch sa o rozvoj futbalu vo Svite zaslúžili funkcionári a tréneri Jozef Hollý, Štefan Šmálik, Milan Pázstor, Tibor Magyar, Ján Kijovský, Jozef Ištok, JUDr. Slavomír Strapek, Milan Kruppa, Róbert Šalvata, Ing. Michal Jarabinský, Stanislav Koch, Milan Krišanda, Milan Sabo, Mgr. Vincent Seman, Gabriel Sikorjak, Ing. Peter Ferjanček st. a ml., Viliam Gánovský a ďalší.

Veľký kus prace pre svitský futbal v novodobej histórii od roku 1983 odviedol Stanislav Koch, ktorý bol od tohto roku nielen trénerom všetkých mládežníckych kategórií, ale asistentom a trénerom mužov a manažérom futbalového klubu. 

 

Nové tisícročie

Futbalový život vo Svite mal však pokračovanie a v roku 2003 družstvo TJ Chemosvit vypadlo z III. ligy. Hráči aj úspešní dorastenci sa rozišli do iných klubov a futbal ako taký vo všetkých štruktúrach zanikol. Dôvodom bol nedostatok finančných zdrojov na krytie nákladov na činnosť. Družstvá neboli prihlásené do súťaží. Športove kluby na území mesta začali na začiatku nového tisícročia vytvárať občianske združenia, športová činnosť bola zastrešená v Mestskom športovom klube pod vedením Jozefa Ivana, avšak viac-menej so zameraním na lyžovanie, ale bez futbalu.

25. septembra 2003 sa legalizovala činnosť mestského futbalového klubu vo Svite za aktívnej podpory mesta, sponzorov a podnikateľských subjektov. Predsedom FK Svit sa stal Ladislav Fridman, ktorý za podpory vtedajšieho primátora mesta Ing. Milana Fecka oživil futbal vo Svite v rýdzo amatérskych podmienkach. Postupne začali tréneri ako Milan Krišanda, Viliam Nemčko, Ján Kijovský, Milan Sabo, Jan Svočák, Alfréd Palušák a ďalší intenzívnejšie pracovať s mládežou na školách a neskôr prihlásili družstvá do súťaží. Futbalový štadión mal zrazu aj svojho správcu a Ladislavovi Fridmanovi s mestom sa podarilo vylepšiť priestory na štadióne, oplotiť ho zo severnej strany, ponatierať tribúnu, zabezpečiť nové hodiny a postupne sa oživil aj záujem divákov.

Po uzavretí zmluvy o zlúčení FK Svit s TJ Chemosvit začal klub od 1. júna 2006 vystupovať akoFutbalový klub Svit. To všetko sa muselo prejaviť aj v dosahovaní športových výsledkov a v sezóne 2007/2008 družstvo mužov postúpilo s trénerom Milanom Krišandom a asistentom Viliamom Nemčkom už do IV. ligy. Úspešne si počínali aj družstvá starších dorastencov s trénerom Milanom Sabom, starších žiakov s trénerom Jánom Kijovským, ktorí postúpili do krajských súťaží. Chlapci navštevovali prípravku a založením družstva mladých dievčat na základných školách sa podarilo získať pre aktívny futbal ženské pohlavie.

Jednoznačne možno konštatovať, že roky 2003 — 2008 boli v meste Svit pre futbal veľmi úspešné. V roku 2008 muži postúpili z V. ligy do IV. ligy a v jesennej časti 2008/2009 skončili na 2. mieste. V realizačnom kolektíve futbalového klubu FK Svit pod vedením predsedu FK Svit Ladislava Fridmana a od 1. 2. 2009 Ing. Petra Ferjančeka, športového riaditeľa klubu Mgr. Vincenta Semana, tajomníka klubu Dušana Dindu a trénerov všetkých družstiev, funkcionárov klubu a mnohých nemenovaných sa v spolupráci s mestom Svit v klube vytvoril systém spolupráce a financovania pri výchove mládeže najmä so základnými školami, Strednou odbornou školou vo Svite, sponzormi z radov podnikateľov a rodičov detí.

 

Z knihy: História jednej myšlienky, Svit 1934 - 2009